Tidigt var det tydligt vad som var Kungens stora intressen: bilar och verktyg. Han uppvaktades på femårsdagen med en trampbil, murslev, tegelstenar, trädgårdsverktyg och ett ok med två hinkar.
Motorintresset har hållit i sig. Vid det årliga veteranbilsrallyt Svenska Kungsrallyt på Öland kör Kungen en Volvo PV 60 årsmodell 1946, som Kungen fick i 50-årspresent.
Kungen har ända sedan barndomen tyckt om att vistas i naturen. Han tycker mycket om friluftsliv, olika idrottsaktiviteter samt jakt och viltvård. Kungen är en mycket duktig skidåkare och har åkt Vasaloppet tre gånger 1977, 1987 och 1997.
Kronprinsen styr en utombordare under sommarlovet 1958. Foto ur Bernadottebibliotekets arkiv.
Kungen delar ut 2011 års Polar Music Prize till den amerikanska sångerskan och poeten Patti Smith. Foto: Fredrik Sandberg/Scanpix