Jubileumsbesök i Gotlands län
Under 2023 besöker Kungen och Drottningen Sveriges 21 län med anledning av H.M. Konungens 50 år på tronen. Den 14 juni besökte Kungaparet Gotlands län och residensstaden Visby.

Kungaparet tas emot av länsborna i Almedalen. Foto: Clément Morin
Vid ankomsten till ön togs Kungaparet emot av landshövding Anders Flanking med fru Åsa Wackelin Flanking.

Kungaparet vid ankomsten till Gotlands museum. Foto: Clément Morin
Gotlands museum
Dagen inleddes på Gotlands museum i Visby där Kungaparet fick se utställningen 1361 – striden om Gotland som berättar hela Gotlands medeltida historia och beskriver människornas levnadsvillkor.

Foto: Clément Morin

Kungen fick möjlighet att prägla ett mynt under museibesöket. Foto: Clément Morin
Kungen och Drottningen besökte också Skattkammaren med silver- och guldföremål från vikingatiden och Bildstenshallen med världsunika gotländska bildstenar.

Kungaparet och landshövdingeparet vid ankomsten till Almedalen. Foto: Clément Morin
Trädplantering
Kungaparet promenerade därefter till Almedalen för en trädplanteringsceremoni där Kungen planterade ett valnötsträd och en minnesplakett över jubileumsbesöket avtäcktes.

Kungen planterade ett valnötsträd i Almedalen. Foto: Clément Morin

Foto: Clément Morin
Jubileumsprogram i Almedalen
På Almedalens scen ägde ett jubileumsprogram rum med framträdanden av bland andra sångerskan Elin Andersson.

Jubileumsprogrammet inleddes med marschen ”För Sverige – I tiden”. Foto: Clément Morin

Sångerskan Elin Andersson sjöng bland annat Beatles-låten ”Something”. Foto: Clément Morin
Kungen höll ett jubileumstal där han bland annat sade:
Det blir väl nästan inte bättre än så här:
En sommardag, mitt i juni, i Almedalen, i Visby, på Gotland. Härifrån kan jag nästan se Kruttornet, den allra äldsta delen av ringmuren.
När ringmurarna revs i stad efter stad, fick den stå kvar här i Visby. Det är en skatt, för både boende och besökare, och ett stort ansvar att behålla den intakt.
H.M. Konungen

Kungen höll ett jubileumstal i Almedalen. Foto: Clément Morin
Gotlands museum introducerade jubileumsfotoutställningen och avtäckte det första motivet.
Under jubileumsprogrammet intervjuades också designstudenten Elis Nyström, som formgivit emblemet för jubileumsåret 2023.

Museichef Jenny Westfält och utställningsansvarig Mathias Strömer från Gotlands museum avtäckte det första motivet i jubileumsfotoutställningen. Foto: Clément Morin

Foto: Clément Morin

Ett motiv ur jubileumsfotoutställningen. Foto: Clément Morin

Dukning vid jubileumslunchen. Foto: Clément Morin
Jubileumslunch på residenset
I residenset stod landshövdingen värd för en jubileumslunch.

Kungen tackar för lunchen. Foto: Clément Morin

Kungaparet och landshövdingeparet utanför residenset. Foto: Clemént Morin

Kungaparet vid ankomsten till Svenskbygården i Roma. Foto: Clément Morin
Svenskbygården i Roma
Efter lunchen besökte Kungaparet Svenskbygården i Roma där de togs emot av representanter för Föreningen Svenskbyborna och museet Svenskbygården.

Kungaparet tar del av utställningen i Svenskbygården. Foto: Clément Morin
Kungen och Drottningen fick där en visning av utställningen Svenskbyborna – en folkspillra i Sveriges historia.
Kungaparet fick också information om pågående hjälparbete i Gammalsvenskby med anledning av kriget i Ukraina.

Kungaparet i samtal med en ukrainsk flyktingfamilj som nu bor på Gotland. Foto: Clément Morin

Foto: Clément Morin
Landsarkivet Gotland
Jubileumsbesöket i Gotlands län avslutades med ett besök på Riksarkivet (Landsarkivet Gotland). Kungaparet fick där information om verksamheten och en visning av historiska arkivhandlingar, bland annat Visby stads stora medeltida sigill och handlingar om prinsessan Eugénie.

Kungaparet under besöket på Landsarkivet Gotland. Foto: Clément Morin

Foto: Clément Morin
Kungen 50 år på tronen
I år firar H.M. Konungen 50 år som Sveriges statschef. Kungen uppsteg på tronen den 15 september 1973. Han är Sveriges genom tiderna längst regerande monark.
Kungen är Sveriges främste representant. Han har som statschef framför allt statsceremoniella och representativa uppgifter, vilka regleras i grundlagen.
Kungen har under sin tid på tronen genomfört över 80 statsbesök utomlands för att främja Sverige och svenska intressen. H.M. Konungen är beskyddare och hedersledamot av ett mycket stort antal svenska akademier, organisationer och sammanslutningar.
Länsresor
Som en del av firandet av H.M. Konungens 50-årsjubileum på tronen besöker Kungen och Drottningen Sveriges 21 län under 2023.
Länsbesöken äger rum i residensstäderna och landshövdingarna står som värdar. Besöksprogrammen är varierade men kommer bland annat att innehålla publika evenemang under vilka Kungen och Drottningen ges möjlighet att möta länens invånare.