Gäster

Gästlista vid Prins Alexanders dop och efterföljande mottagning:

 

  • H.M. Konungen
  • H.M. Drottningen
  • H.K.H. Kronprinsessan Victoria
  • H.K.H. Prins Daniel
  • H.K.H. Prinsessan Estelle
  • H.K.H. Prins Oscar
  • H.K.H. Prins Carl Philip
  • H.K.H. Prinsessan Sofia
  • H.K.H. Prinsessan Madeleine
  • Mr Christopher O'Neill
  • H.K.H. Prinsessan Leonore
  • H.K.H. Prins Nicolas

H.M. Konungens familj:

  • Prinsessan Margaretha, Mrs Ambler
  • Friherre Carl Silfverschiöld
  • Civilekonom Hélène Silfverschiöld och Herr Fredrik Dieterle
  • Herr Victor Magnuson och Fröken Frida Bergström
  • Grevinnan Marianne Bernadotte af Wisborg
  • Fru Dagmar von Arbin
  • Greve Bertil Bernadotte af Wisborg och Grevinnan Jill Bernadotte af Wisborg

H.M. Drottningens familj:

  • Mr Ralf de Toledo Sommerlath and Mrs Charlotte de Toledo Sommerlath
  • Mr Thomas de Toledo Sommerlath and Miss Bettina Aussems
  • Mrs Carmita Sommerlath Baudinet
  • Herr Patrick Sommerlath och Fru Maline Sommerlath
  • Herr Leopold Lundén Sommerlath
  • Fröken Anaïs Sommerlath
  • Fröken Chloé Sommerlath

H.K.H. Prinsessan Sofias familj:

  • Herr Erik Hellqvist och Fru Marie Hellqvist
  • Fru Lina Frejd
  • Fröken Sara Hellqvist
  • Fru Britt Rotman
  • Herr Anders Rotman och Fru Laila Rönn Rotman
  • Fru Lena Rotman och Herr Peter Nygren
  • Herr Lars Hellqvist och Fru Irena Hellqvist

Tyskland:

  • HRH Prince Leopold of Bavaria and HRH Princess Ursula of Bavaria

Riksdagen:

  • Talman Urban Ahlin och Journalist Jenni Ahlin

Partiordförande:

  • Partiordförande Anna Kinberg Batra, (M)
  • Partiordförande Annie Lööf, (C)
  • Partiordförande Jan Björklund, (L)
  • Partiordförande Ebba Busch Thor, (KD)

Regeringen:

  • Statsminister Stefan Löfven och Fru Ulla Löfven
  • Statsrådet Isabella Lövin, Minister för internationellt utvecklingsarbete och klimat samt vice statsminister

Corps diplomatique:

  • H.E. Ambassadör Kai Eide, Norge
  • H.E. Ambassadör Ove Ullerup, Danmark

Myndigheter:

  • Överbefälhavaren General Micael Bydén
  • Landshövding Liselott Hagberg, Södermanlands län
  • Landshövding Ylva Thörn, Dalarnas län
  • Landshövding Kenneth Johansson, Värmlands län

Trossamfund:

  • Ärkebiskop Antje Jackelén och Kyrkoherde Heinz Jackelén

Personliga vänner:

  • Art Director Oscar Kylberg och Fröken Maria Nilsson
  • Herr Jan-Åke Hansson och Fröken Josephine Yllner
  • Herr Jacob Högfeldt och Fru Therese Högfeldt
  • Herr Axel Bodén och Fru Estelle Bodén
  • Herr Henric Weijber
  • Herr Jesper Ericsson och Fröken Nathalie Forslund
  • Herr Mikael Skog och Fru Louise Chliffordson Skog
  • Fru Stina Andersson och VD Johan Andersson
  • Fröken Cajsa Larsson
  • Fröken Tiara Larsson
  • Herr William Värnild och Herr Thomas Göransson
  • Fru Madeleine Rahm Egnell och Herr Patrik Egnell
  • Fröken Frida Vesterberg
  • Fröken Carolina Pihl och Herr Gunnar Eliassen
  • Herr Claes Kockum och Fru Sandrine Kockum

Övriga:

  • Överläkare Sophia Brismar Wendel
  • Barnmorska Anna Ståhl
  • Barnmorska Elisabeth Storch
  • Herrn Hans-Peter Mathes

Icke tjänstgörande hovstater:

  • Hovfurir Toni Röhrens och Förskollärare Agneta von Hartmansdorff
  • Guvernant Ulla-Gitta Kronberg
  • Fru Eva Andersson
  • Mentorn Friherrinnan Lena Ramel
  • Pastor emeritus Erland Ros

Kleresistaten:

  • Överhovpredikanten Biskop Johan Dalman och Överintendenten Fil.dr Margareta Nisser Dalman
  • Pastor Michael Bjerkhagen
  • Hovorganist Mary Ljungquist Hén

Kungl. Hovstaterna:

  • H.E. Riksmarskalken Professor Svante Lindqvist och Fv. Övertandläkare Catharina Lindqvist
  • Överhovmästarinnan Friherrinnan Kirstine von Blixen-Finecke och Friherre Hans von Blixen-Finecke
  • Ordenskanslern Ingemar Eliasson och Adjunkt Carin Eliasson
  • Förste hovmarskalken Generallöjtnant Mats Nilsson och Leg. Sjuksköterska Anna Nilsson
  • Statsfrun Grevinnan Anna Hamilton och Greve Peter Hamilton
  • Överceremonimästaren Ambassadör Johan Molander
  • Ståthållare Staffan Larsson
  • Överintendent Jan Lindman
  • Hovstallmästaren Överste Ulf Gunnehed
  • Informationschefen Margareta Thorgren
  • Hovmarskalken Lars-Erik Tindre
  • Hovmarskalken Karolin A. Johansson
  • Ceremonimästaren Kanslichef Odd Zschiedrich
  • E.o. Ceremonimästaren Brigadgeneral Jan E. Warren
  • Hovdamen Fru Harriet Bredelius
  • Slottsfogde Stefan Wirtén
  • Hovauditören Advokat Axel Calissendorff
  • Hovkanslisten Fil.mag. Anita Söderlind
  • Hovfurir Åke Hovgard
  • Hovflorist Claes Carlsson
  • Kammartjänare Tony Carlzon
  • Taffeltäckare Helene Edström
  • Taffeltäckare Eva Ohlsson
  • Lokalvårdare Marita Stenebäck
  • Lokalvårdare Katja Arkkukangas
  • Lokalvårdare Keria Said
  • Livmedikus Professor Angelica Lindén Hirschberg
  • Barnavårdslärare Elisabeth Zimmermann
  • Fru Åse Blomqvist
  • Kammarherren Docent Magnus Olausson
  • Kammarherren Teol.dr Per Ström
  • Kammarherren Friherre Wilhelm Stiernstedt
  • Kammarherren Direktör Jan Bruzelius

Kungl. Staberna:

  • Stabschefen Generalmajor Håkan Pettersson
  • Adjutanten Överste Mikael Christoffersson
  • Adjutanten Kommendörkapten Anna-Karin Broth
  • Adjutanten Överstelöjtnant Daniel Ottosson