Lunch hos DD.MM. Konungen och Drottningen på Stockholms slott den 29 oktober 2019 med anledning av Nordiska rådets 71:a session

Statsministrar

Statsminister Mette Frederiksen, Danmark
Statsminister Antti Rinne, Finland
Statsminister Katrín Jakobsdóttir, Island
Statsminister Erna Solberg, Norge
Statsminister Stefan Löfven
Vice lantråd Camilla Gunell, Åland

Statsråd

Minister Mogens Jensen, minister for mat, fiske och jämlikhet och minister för nordiskt samarbete, Danmark

Minister Thomas Blomqvist, minister för nordiskt samarbete och
jämställdhet, Finland

Minister Sigurður Ingi Jóhannsson, nordisk samarbetsminister och trafik- och kommunalminister, Island

Minister Jan Tore Sanner, nordisk samarbetsminister och kunskaps- och integreringsminister, Norge

Statsrådet Anna Hallberg, utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor

Minister Kaj Leo Holm Johannesen, sundheds- og nordisk samarbetsminister, Färöarna

Minister Vittus Qujaukitsoq, finansminister och nordisk samarbetsminister, Grönland

Minister Nina Fellman, kansli- och kommunminister samt nordisk samarbetsminister, Åland

Parlamentariker

Riksdagsledamot Hans Wallmark, Nordiska rådets president, Sverige
Riksdagsledamot Gunilla Carlsson, Nordiska rådets vice president, Sverige

Folketingsledamot Bertel Haarder, Danmark
Folketingsledamot Christian Juhl, Danmark
Folketingsledamot Thomas Jensen, Danmark

Riksdagsledamot Erkki Tuomioja, Finland
Riksdagsledamot Wille Rydman, Finland
Riksdagsledamot Riikka Purra, Finland
Riksdagsledamot Outi Alanko-Kahiluoto, Finland

Alltingsledamot Oddný G. Harðardóttir, Island
Alltingsledamot Silja Dögg Gunnarsdóttir, Island
Alltingsledamot Steinunn Þóra Árnadóttir, Island

Stortingsrepresentant Martin Kolberg, Norge
Stortingsrepresentant Michael Tetzschner, Norge
Stortingsrepresentant Thorhild Bransdal, Norge
Stortingsrepresentant Ruth Mari Grung, Norge
Stortingsrepresentant Ketil Kjenseth, Norge
Stortingsrepresentant Bente Stein Mathisen, Norge
Stortingsrepresentant Jorodd Asphjell, Norge

Riksdagsledamot Magnus Ek, Sverige
Riksdagsledamot Aron Emilsson, Sverige
Riksdagsledamot Kjell-Arne Ottosson, Sverige
Riksdagsledamot Pyry Niemi, Sverige
Riksdagsledamot Maria Stockhaus, Sverige

Ordförande Jaspur Langgard, Färöarna

Ordförande Karl-Kristian Kruse, Grönland

Lagtingsledamot Britt Lundberg, Åland

Talmän

Talmannen Dr. Andreas Norlén
Talman Henrik Dam Kristensen, Danmark
Talman Steingrímur J. Sigfússon, Island
Talman Matti Vanhanen, Finland
Talman Tone Wilhelmsen Trøen, Norge
Talman Gun-Mari Lindholm, Åland

Nordiska sändebud i Stockholm

Ambassadör Liisa Maria Talonpoika, Finland
Ambassadör Estrid Brekkan, Island
Ambassadör Christian Syse, Norge
Ministerrådet Malene Hedlund, Danmarks chargé d'affaires

Nordiska rådet och Nordiska ministerrådet

Generalsekreterare Paula Lehtomäki, Nordiska ministerrådets sekretariat, Finland
Rådsdirektör Britt Bohlin, Nordiska rådssekretariatet, Sverige
Delegationssekreterare Lena Eklöf, Nordiska rådets svenska delegation, Sverige