Kungaparet till Storbritannien
Den 1 maj reser DD.MM. Konungen och Drottningen till Storbritannien för program i Windsor och London. Under besöket kommer Kungaparet bland annat att tas emot av DD.MM. Konungen och Drottningen av Storbritannien.
I samband med Konung Charles och Drottning Camillas kröning överlämnade Kungen en kröningsgåva till det nya brittiska kungaparet i form av ett svenskt ekträd.
Eken, en quercus robur, kommer från Solliden på Öland.
Under torsdagen planterar de två kungarna gåvan i Windsor Castles slottspark.
Program med utrikesministern
Kungaparet genomför fredagen den 2 maj programpunkter tillsammans med statsrådet Maria Malmer Stenergard.
Deras Majestäter och utrikesministern övervarar bland annat ett rundabordssamtal om life science på Royal Society i London.
Rundabordssamtalet är en uppföljning av det besök som Kungen och Drottningen genomförde i Storbritannien 2022, under vilket ett samarbetsavtal mellan de två länderna undertecknades på life science-området.