Pep-dagen och Prins Daniels lopp i Hagaparken

Den 20 september närvarade Prins Daniel vid Pep-dagen i Hagaparken. Pep-dagen arrangerades med syfte att sprida rörelseglädje och kunskap om hälsosamma vanor till barn och unga.

Prins Daniel delade ut medaljer till barn som deltog i Prins Daniels lopp.

Prins Daniel delade ut medaljer till barn som deltog i Prins Daniels lopp. Foto: Philip Kangas/SPA

Under dagen fick barn och unga möjlighet att prova på aktiviteter i form av idrotter, dans, lek och friluftsliv. Prins Daniel delade ut medaljer till barn som deltog i Prins Daniels lopp.

Även Kronprinsessan närvarade vid dagen och hejade på barnen som deltog i Prins Daniels lopp.

Även Kronprinsessan närvarade vid dagen och hejade på barnen som deltog i Prins Daniels lopp. Foto: Philip Kangas/SPA

Prins Daniel mötte besökare i Generation Peps tält.

Prins Daniel mötte besökare i Generation Peps tält. Foto: Philip Kangas/SPA

Generation Pep

Kronprinsessparet är initiativtagare till Generation Pep som lanserades 2016 tillsammans med svenska företag, stiftelser och ideella organisationer. Generation Peps vision är att alla barn och ungdomar i Sverige ska ha möjlighet och vilja att leva ett aktivt och hälsosamt liv.

Generation Pep arbetar för att sprida kunskap, inspirera och stödja såväl barn och unga, som föräldrar och andra vuxna i barns närhet.