Prins Daniel vid konstnärssymposium

Torsdagen den 10 september närvarade Prins Daniel vid symposiet Cristina Iglesias: Samtidskonst möter vetenskap som arrangerades av Nationalmuseum och Prinsessan Estelles kulturstiftelse.

Konstnären Cristina Iglesias i samtal med överintendent Patrick Amsellem

Konstnären Cristina Iglesias i samtal med överintendent Patrick Amsellem. Foto: Jytte Lindberg/Nationalmuseum

Symposiet, som ägde rum på Nationalmuseum, lyfte Cristina Iglesias – årets konstnär i Prinsessan Estelles skulpturpark.

Cristina Iglesias är känd för att verka i gränslandet mellan skulptur, arkitektur och vetenskap. Hennes skulptur Aurora Borealis Star Dome invigdes i juni och är det senaste verket i skulpturparken.

Prins Daniel vid symposiet

Prins Daniel vid symposiet "Cristina Iglesias: Samtidskonst möter vetenskap". Foto: Jytte Lindberg/Nationalmuseum

Vid evenemanget på Nationalmuseum samtalade museets överintendent Patrick Amsellem med Cristina Iglesias om hennes konstnärskap och om det nya verket.

Därefter följde föredrag som belyste verkets resonans inom miljöhistoria och vårdsammanhang. Konsthistorikern Magdalena Hammar presenterade sin forskning angående Kungliga Djurgårdens historia och den jaktstjärna som anlades på platsen där Aurora Borealis Star Dome nu står. Programmet avslutades med premiärvisning av en dokumentärfilm om Iglesias konstnärskap och tillkomsten av Iglesias skulptur.