Kungafamiljen hedrade minnet av Förintelsens offer

Den 27 januari var det den internationella minnesdagen för Förintelsens offer. Kungen och Drottningen uppmärksammade dagen genom att besöka Judiska församlingens minnesceremoni. Kronprinsessan och Prins Daniel uppmärksammade dagen genom att närvara vid en minnesceremoni arrangerad av Forum för levande historia.

Kungaparet vid minnesmonumentet över Förintelsens offer.

Kungaparet vid minnesmonumentet över Förintelsens offer. Foto: Caisa Rasmussen/TT

Minnesceremoni på Skeppsholmen

Vid den internationella minnesdagen för Förintelsens offer närvarade Kronprinsessparet vid en minnesceremoni på Skeppsholmen i Stockholm.

Vid ceremonin, som direktsändes av SVT, hölls tal av Dina och Jovan Rajs, statsminister Ulf Kristersson samt ett inspelat tal av Deborah Dwork, förintelsehistoriker och Forum för levande historias internationella minnesdagsgäst 2024.

Överlevandes vittnesmål visades samt musik framfördes.

Kronprinsessparet vid minnesstund i Eric Ericssonhallen.

Kronprinsessparet vid minnesstund i Eric Ericssonhallen på Skeppsholmen. Foto: Caisa Rasmussen/TT

Judiska församlingens minnesceremoni

Kungen och Drottningen närvarade under kvällen vid Judiska församlingens minnesceremoni i Stockholms stora synagoga. Ceremonin innehöll bland annat ljuständning, musik, tal av bland annat statsminister Ulf Kristersson samt ett vittnesmål från överlevaren Zsuzsanna Reisch.

Ceremonin avslutades med att Kungaparet lade ner varsin sten vid minnesmonumentet, som är placerat intill synagogan.

I judisk tradition är det vanligt att man lägger ner stenar, vilka, till skillnad från blommor, är eviga. Stenen som Kungaparet lade var hämtade från Drottningholm.

Minnesmonumentet över Förintelsens offer invigdes av Kungen 1998.

Överlevaren Zsuzsanna Reisch i Judiska församlingens synagoga.

Överlevaren Zsuzsanna Reisch ger ett vittnesmål vid minneshögtiden. Foto: Henric Wauge/SPA

Minnesceremoni i Judiska församlingens synagoga.

Minnesceremoni i Judiska församlingens synagoga. Foto: Karl Gabor

Om internationella minnesdagen för Förintelsens offer

Den 27 januari uppmärksammas den internationella minnesdagen för Förintelsens offer, samma datum som förintelselägret Auschwitz-Birkenau befriades 1945. År 2005 deklarerade FN denna dag som internationell minnesdag. Sedan 2001 har det varit en nationell minnesdag i Sverige.