Kronprinsessparet besökte Electrolux
Onsdagen den 4 september besökte Kronprinsessan och Prins Daniel Electrolux som i år firar 100 år som företag.
Utställning av Electrolux historiska produkter, här syns bland annat Electrolux första diskmaskin från 1959 och spisen "Datalux" från 1978. Foto: Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna
Electrolux grundades år 1919 då Elektromekaniska AB gick samman med AB Lux. I dag är bolaget en av världens största tillverkare av vitvaror och firar i år 100 år.
Under besöket fick Kronprinsessparet en rundvandring där de fick information om företagets historia, titta på gamla och nya produkter och veta mer om hur Electrolux marknad ser ut i dag. Extra fokus låg på Electrolux arbete med hållbarhet och deras arbete med att göra det lättare för konsumenter att agera hållbart i vardagslivet.
Under besöket samtalade Kronprinsessparet och representanter från Electrolux om återvinning. Electrolux berättade bland annat att de år 2018 använde 20 gånger mer återvunnen plast i sina produkter än sju år tidigare. Foto: Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna
I samband med 100-årsjubileét har Electrolux tagit fram fyra nya hållbarhetsmål som ligger i linje med FN:s globala hållbarhetsmål. Fram till 2030 ska Electrolux satsa på att:
- göra hållbart ätande till ett förstahandsval
- få kläder att hålla dubbelt så länge med hälften så stor miljöpåverkan
- hålla hemmen fria från skadliga allergener och föroreningar
- göra Electrolux verksamhet cirkulär och klimatneutral.
Marknadsdirektör Lars Hygrell berättar om teknikutvecklingen av ugnar och spisar.Marknadsdirektör Lars Hygrell berättar om teknikutvecklingen av ugnar och spisar. Foto: Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna
Om Electrolux
- Electrolux har över 55 000 anställda runt om i världen
- Electrolux har en omsättning på 124 miljarder kronor
- Electrolux säljer årligen mer än 60 miljoner produkter