Kungen på scoutmöte i Köpenhamn

Fredagen den 23 maj och lördagen den 24 maj deltog Kungen i ett scoutmöte i Köpenhamn. Eventet arrangerades av World Scout Foundation, där Kungen är hedersordförande, och Olave Baden-Powell Society som har Prinsessan Benedikte av Danmark som beskyddare.

Kungen deltog i scoutaktiviteterna i centrala Köpenhamn.

Kungen deltog i scoutaktiviteterna i centrala Köpenhamn. Foto: Jenny Leyman

World Scout Foundation och Olave Baden-Powell Society samlar in medel för att den globala scoutrörelsen ska kunna fortsätta utvecklas. Idag finns cirka 50 miljoner scouter runt om i världen. Under helgen samlades kring 250 personer från hela världen i Köpenhamn till ett fundraisingmöte för den globala scoutrörelsen.

Kungen är hedersordförande i World Scout Foundation och Prinsessan Benedikte av Danmark är beskyddare av Olave Baden-Powell Society.

Kungen är hedersordförande i World Scout Foundation och Prinsessan Benedikte av Danmark är beskyddare av Olave Baden-Powell Society. Foto: Jenny Leyman

Som en del av helgens aktiviteter ingick, under lördagsförmiddagen, ett ledarskapsseminarium hos Dansk Industri.

Kungen håller tal under ett ledarskapsseminarium hos Dansk Industri.

Kungen håller tal under ett ledarskapsseminarium hos Dansk Industri. Foto: Jenny Leyman

Kungen öppnade mötet och talade bland annat om hur vi i vår globala och snabbt föränderliga värld behöver folk i våra företag, våra länder och våra samhällen som vet hur man ska agera snabbt i att leda och föra samman människor. Och om hur scouterna under sin 100 år långa historia bidragit med att utbilda ledare, en utbildning som utmanar unga människor att göra skillnad i samhället och världen.

Under lördagseftermiddagen genomfördes en scoutaktivitet i centrala Köpenhamn där deltagarna i eventet tillsammans med danska och skånska scouter letade upp olika platser på stan med hjälp av gps-navigering.

Under lördagseftermiddagen deltog Kungen i scoutaktivitet i centrala Köpenhamn. Deltagarna letade upp olika platser med hjälp av gps-navigering.

Under lördagseftermiddagen deltog Kungen i scoutaktivitet i centrala Köpenhamn. Deltagarna letade upp olika platser med hjälp av gps-navigering. Foto: Jenny Leyman

Kungen träffar scouter.

Kungen träffar scouter. Foto: Jenny Leyman

Lördagskvällen avslutades med en galamiddag på Christiansborg där nya medlemmar i World Scout Foundation, så kallade Baden-Powell Fellows, och Olave Baden-Powell Society välkomnas av Kungen och Prinsessan Benedikte.

Under middagen höll Kungen tal och framhöll bland annat hur viktigt engagemanget i scouterna är och att det gör skillnad för miljontals unga runt om i världen. Som exempel nämnde Kungen besöket i Filippinerna tidigare i år och de möten med scouter vars liv förändrats genom scouternas Ticket to Life Project och möten med dem i den tyfondrabbade staden Tacloban.

Under lördagseftermiddagen i centrala Köpenhamn.

Under lördagseftermiddagen i centrala Köpenhamn. Foto: Jenny Leyman