Gäster i kyrkan

Vigsel i Storkyrkan mellan Kronprinsessan Victoria och Herr Daniel Westling lördagen den 19 juni 2010, kl 15.30


                 
H.M. Konungen
H.M. Drottningen
                  
H.K.H. Kronprinsessan Victoria
Herr Daniel  Westling
                  
H.K.H. Prins Carl Philip
                  
H.K.H. Prinsessan Madeleine

H.M. Konungens familj


Prinsessan Margaretha, Fru Ambler
Friherrinna Sybilla von Dincklage
Friherrinna Madeleine von Dincklage
Herr James Ambler och Fru Ursula Ambler
Herr C. Edward Ambler och Fru Helen Ambler
H.K.H. Prinsessan Birgitta och H.H. Dr. Johann Georg, Prins von Hohenzollern
H.H. Prins Carl Christian von Hohenzollern och H.H. Prinsessan Nicole von Hohenzollern
Fru Désirée von Bohlen und Halbach och Herr Eckbert von Bohlen und Halbach
H.H. Prins Hubertus von Hohenzollern och H.H. Prinsessan Ute Maria von Hohenzollern
Prinsessan Désirée, Friherrinna Silfverschiöld och Friherre Niclas Silfverschiöld
Friherre Carl Silfverschiöld och Friherrinnan Maria Silfverschiöld
Friherre Hans De Geer och Friherrinnan Christina Louise De Geer
Friherre Ian De Geer, Brudnäbb
Civilekonom Hélène Silfverschiöld
Prinsessan Christina, Fru Magnuson och Generalkonsul Tord Magnuson
Civilekonom Gustaf Magnuson
Industridesigner Oscar Magnuson och Fröken Emma Ledent
Herr Victor Magnuson och Fröken Frida Bergström
Grevinnan Marianne Bernadotte af Wisborg
Greve Michael Bernadotte af Wisborg och Grevinnan Christine Bernadotte af Wisborg
Grevinnan Kajsa Bernadotte af Wisborg
Greve Carl Johan Bernadotte af Wisborg och Grevinnan Gunnila Bernadotte af Wisborg
Grevinnan Bettina Bernadotte af Wisborg och Dipl. Ing. Philipp Haug
Greve Björn Bernadotte af Wisborg och Grevinnan Sandra Bernadotte af Wisborg
Fru Madeleine Kogevinas
Greve Bertil Bernadotte af Wisborg och Grevinnan Jill Bernadotte af Wisborg
Fru Dagmar von Arbin

H.M. Drottningens familj


Herr Ralf de Toledo Sommerlath och Fru Charlotte de Toledo Sommerlath
Fru Carmita Sommerlath Baudinet och Herr Pierre Baudinet
Herr Thibault Radigues de Chennevière
Fröken Chloé Radigues de Chennevière
Herr Thomas de Toledo Sommerlath och Fröken Bettina Aussems
Herr Tim de Toledo Sommerlath
Herr Philip de Toledo Sommerlath
Mrs. Susanne de Toledo Sommerlath
Fröken Giulia de Toledo Sommerlath, Brudnäbb
Herr Walther L. Sommerlath och Mrs. Ingrid Sommerlath
Mrs. Sophie Pihut-Sommerlath
Herr Patrick Sommerlath och Fru Maline Luengo
Herr Leopold Lundén Sommerlath, Brudnäbb
Fru Camilla Lundén
Fröken Helena Christina Sommerlath
Fröken Vivien Nadine Sommerlath, Brudnäbb
Herr Carlos Augusto de Toledo Ferreira och fru Anna Luiza de Toledo Ferreira
Fru Maria Virginia Braga Leardi och Herr Eduardo Longo
Herr Luiz Machado de Melo och fru Maria Fernanda Machado de Melo
Fru Vera Quagliato
Herr Carlos M. Quagliato
Herr Pedro Ferreira

Daniel Westlings familj


Herr Olle Westling och Fru Ewa Westling
Socionom Anna Westling Blom och Adjunkt Mikael Söderström
Fröken Hedvig Blom, Brudnäbb
Fröken Vera Blom, Brudnäbb
Herr Olle Henriksson och Fru Anita Henriksson
Lantbrukare Tommy Henriksson
Mätningstekniker Hans Henriksson
Herr Nils Westling och Fru Ann-Catrin Westling
Herr Andreas Westling och Fru Amanda Tegnér
Fröken Frida Westling
Fröken Sara Westling
Herr Hasse Åström och Fru Anna-Britta Åström
Försäkringstjänsteman Hans Åström och Företagare Helena Olsson
Herr Anders Åström och Fru Kety Lund
Förskollärare Anna-Karin Åström och Assistent Christer Wigren
Herr Erik Westling och Fru Birgitta Westling
Herr Ove Westling och Fru Yvonne Westling
Herr Bo Westling och Fru Carina Westling
Herr Per Westling och Fru Rose-Marie Westling

Belgien


DD.MM Kung Albert och Drottning Paola
DD.KK.HH. Hertigen av Brabant och Prinsessan Mathilde
DD.KK.HH. Prinsessan Astrid och Prins Lorenz
DD.KK.HH. Prins Laurent och Prinsessan Marie Claire

Bulgarien


DD.MM. Kung Simeon och Drottning Margarita
H.K.H. Prins Kyril
H.K.H. Prinsessan Rosario

Danmark


H.M. Drottning Margrethe och H.K.H. Prins Henrik
DD.KK.HH. Kronprins Frederik och Kronprinsessan Mary
H.K.H. Prins Christian, Brudnäbb
Jagtkaptajn Lars Rosendahl Christophersen, Chef for Dannebrog

Finland


H.E. Republiken Finlands President Fru Tarja Halonen och Juris Doktor Pentti Arajärvi

Grekland


DD.MM. Kung Konstantin och Drottning Anne-Marie
H.K.H. Prinsessan Alexia, Fru Morales och Herr Carlos Morales Quintana
H.K.H. Prins Nikolaos och Fröken Tatiana Blatnik
H.K.H. Prins Philipos

Island


H.E. Islands President Dr. Ólafur Ragnar Grimsson och Fru Dorrit Moussaieff

Japan


H.K.H. Kronprins Naruhito

Jordanien


DD.MM. Kung Abdullah och Drottning Rania
DD.KK.HH. Prins Ali bin Al Hussein och Prinsessan Rym Ali
DD.KK.HH. Prins El Hassan bin Talal och Prinsessan Sarvath El Hassan
DD.KK.HH. Prins Rashid bin El Hassan
H.K.H. Prinsessan Noor bint Asem
H.K.H. Prinsessan Eman

Fd. Jugoslavien


DD.KK.HH. Kronprins Alexander och Kronprinsessan Katherine

Liechtenstein


H.H. Arvprins Alois och H.K.H. Arvprinsessan Sophia

Luxemburg


DD.MM. Storhertig Henri och Storhertiginnan Maria Teresa
H.H. Arvstorhertig Guillaume
H.K.H. Prins Félix av Luxembourg

Monaco


H.H. Furst Albert av Monaco
Fröken Charlene Wittstock

Nederländerna


H.M. Drottningen av Nederländerna
DD.KK.HH. Prinsen av Oranien och Prinsessan Máxima
H.K.H. Prinsessan Catharina-Amalia, Brudnäbb
DD.KK.HH. Prins Friso av Oranien-Nassau och Prinsessan Mabel  
DD.KK.HH. Prins Constantijn och Prinsessan Laurentien

Norge


DD.MM Kung Harald och Drottning Sonja
DD.KK.HH. Kronprins Haakon och Kronprinsessan Mette-Marit
H.K.H. Prinsessan Ingrid Alexandra, Brudnäbb
Prinsessan Märtha Louise och Herr Ari Behn
Skeppschef Frank Bondø, Kongeskeppet Norge

Rumänien


DD.KK.HH. Kronprinsessan Margarita och Prins Radu

Spanien


H.M. Drottning Sofia
DD.KK.HH. Prinsen av Asturien och Prinsessan av Asturien
H.K.H. Prinsessan Elena de Borbon
H.K.H. Prinsessan Cristina och H.E. Don Iñaki Urdangarin

Storbritannien


DD.KK.HH. Earlen och Grevinnan av Wessex
Commander Nick Cooke-Priest, Fartygschef HMS Kent

Tyskland


H.K.H. Prinsessan Benedikte och H.H. Prins Richard zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg
H.H. Prins Gustav zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg
Fröken Carina Axelsson
H.H Prinsessan Alexandra och Greve Jefferson-Fredrich von Pfeil und Klein-Ellguth
H.H Prinsessan Nathalie och Herr Alexander Johannsmann
DD.KK.HH. Prins Manuel von Bayern och Prinsessan Anna von Bayern
H.H. Arvprins Hubertus von Sachsen-Coburg und Goth och H.H. Prinsessan Kelly von Sachsen-Coburg und Gotha

Riksdagen


Talman Per Westerberg och Psykiatriker Ylwa Westerberg
Förste vice talman Jan Björkman, (s), och Rektor Karmen Björkman
Andre vice talman Birgitta Sellén, (c), och Lantbrukare Sven-Olov Sellén
Tredje vice talman Liselott Hagberg, (fp), och Polisinspektör Göran Hagberg
Riksdagsdirektören Anders Forsberg, Sverige. Kammarkansliet., och Fil. mag. Birgitta Forsberg
Sektionschef Lars Starell, Riksdagens internationella kansli, och Lärare Christina Starell

Partiordföranden


Partiordförande Mona Sahlin, (s), och Direktör Bo Sahlin
Språkröret Peter Eriksson, (mp)
Språkröret Maria Wetterstrand, (mp), och Riksdagsledamot Ville Niinistö

Gruppordföranden


Riksdagsledamot Sven-Erik Österberg, (s) Gruppledare, och Lärare Ann-Marie Österberg
Riksdagsledamot Lars Lindblad, (m) Gruppledare, och Försäljningschef Maria Lindblad
Riksdagsledamot Roger Tiefensee, (c) Gruppledare, och Ekonom Catharina Tiefensee
Riksdagsledamot Johan Pehrson, (fp), Gruppledare, och Chefsjurist Pernilla Wikström Pehrson
Riksdagsledamot Stefan Attefall, (kd) Gruppledare och Ordf. FiU, och Informatör Cecilia Attefall
Riksdagsledamot Alice Åström, (v) Gruppledare, och Journalist Lars Johansson
Riksdagsledamot Mikaela Valtersson, (mp) Gruppledare, och Gruppledare Lars Valtersson
Riksdagsledamot Ulf Holm, (mp) Gruppledare

Utskottsordföranden


Riksdagsledamot Hillevi Engström, (m), Ordf. i AU, och Herr Patrik Kronegård
Riksdagsledamot Carina Moberg, (s) Ordf. i CU, och Direktör Johnny Ahlqvist
Riksdagsledamot Anders Karlsson, (s) Ordf. i FöU, och Fru Inga-Lill Karlsson
Riksdagsledamot Thomas Bodström, (s) Ordf. i JuU., och Lärare Helén Bodström
Riksdagsledamot Berit Andnor, (s) Ordf. i KU, och Generaldirektör Bo Bylund
Riksdagsledamot Carl B. Hamilton, (fp) Ordf. i NU, och Vice VD Ulrika Stuart Hamilton
Riksdagsledamot Lennart Hedquist, (m) Ordf. i SkU, och Controller Elisabeth Hedquist
Riksdagsledamot Gunnar Axén, (m) Ordf i SfU, och Jur. kand. Anna Nyholm
Riksdagsledamot Kenneth Johansson, (c) Ordf. i SoU, och Fru Viola Johansson
Riksdagsledamot Lena Hallengren, (s) Ordf. i TU, och Politisk sekreterare Jonas Hellberg
Riksdagsledamot Sofia Larsen, (c) Ordf. i UbU, och Herr Lars Larsen
Riksdagsledamot Göran Lennmarker, (m) Ordf i UU, och Fru Gunilla Lennmarker
Riksdagsledamot Berit Högman, (s) Vice ordf. AU, och Herr Östen Högman
Riksdagsledamot Inger René, (m) Vice ordf. CU
Riksdagsledamot Thomas Östros, (s) Vice ordf. FiU, och Sjuksköterskan Susanne Östros
Riksdagsledamot Rolf Gunnarsson, (m) Vice ordf. i FöU, och Riksdagsledamot Agnetha Gunnarsson
Riksdagsledamot Inger Davidson, (kd) Vice ordf. i JuU, och Musikdirektör Hans Davidson
Riksdagsledamot Per Bill, (m) Vice ordf KU, och Fru Louise Bill
Riksdagsledamot Christer Nylander, (fp) Vice ordf. KrU, och Fru Camilla Nylander
Riksdagsledamot Claes Västerteg, (c) Vice ordf. i MjU, och Företagare Malin Västerteg
Riksdagsledamot Tomas Eneroth, (s) Vice ordf. NU, och Frivårdsinspektör Sofia Eneroth
Riksdagsledamot Lars Johansson, (s) Vice ordf SkU, och Utvecklingsdirektör Ingela Tuvegran
Riksdagsledamot Veronica Palm, (s) Vice ordf. SfU, och Borgarrådet Roger Mogert
Riksdagsledamot Ylva Johansson, (s) Vice Ordf. SoU, och Direktören Fd. Statsrådet Erik Åsbrink
Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström, (m) Vice ordf. i TU, och Butikschef Åsa Rådhström
Riksdagsledamot Marie Granlund, (s) Vice ordf i UbU
Riksdagsledamot Anna Kinberg Batra, (m) Ordf. i EU-nämnden, och Civilekonom David Batra

Regeringen


Statsminister Fredrik Reinfeldt, (m), och Sjukvårdslandstingsrådet Filippa Reinfeldt
Statsrådet Maud Olofsson, (c) Vice statsminister, Näringsminister, och Personalchef Rolf Olofsson
Statsrådet Carl Bildt och Fru Anna Maria Corazza Bildt
Statsrådet Beatrice Ask, (m) Justitieminister
Statsrådet Mats Odell, (kd) Kommun- och finansmarknadsminister, och Projektledare Elisabeth Odell
Statsrådet Cristina Husmark Pehrsson, (m) Socialförsäkringsminister, och Lantmästare Folke Pehrsson
Statsrådet Maria Larsson, (kd) Äldre- och folkhälsominister, och Herr Gunnar Larsson
Statsrådet Eskil Erlandsson, (c) Jordbruksminister, och Ekonom Bodil Nilsson
Statsrådet Andreas Carlgren, (c) Miljöminister, och Doktorand Tomas Harila Carlgren
Statsrådet Åsa Torstensson, (c) Infrastrukturminister, och Herr Hugo Andersson
Statsrådet Göran Hägglund, (kd) Socialminister, och Lärare Karin Hägglund
Statsrådet Jan Björklund, (fp) Utbildningsminister, och Informationschef Anette Brifalk Björklund
Statsrådet Gunilla Carlsson, (m) Biståndsminister, och Veterinär David Weckner
Statsrådet Sven Otto Littorin, (m) Arbetsmarknadsminister, och Pressekreterare Évin Khaffaf
Statsrådet Anders Borg, (m) Finansminister, och Lärare Susanna Borg
Statsrådet Nyamko Sabuni, (fp) Integrations- och jämställdhetsminister, och Pol. mag. Carl A. Bergquist
Statsrådet Tobias Billström, (m) Migrationsminister, och Miljökonsult Sofia Billström
Statsrådet Lena Adelsohn Liljeroth, (m) Kulturminister, och Fd. Landshövding Ulf Adelsohn
Statsrådet Sten Tolgfors, (m) Försvarsminister, och Ekonom Karin Larsson
Statsrådet Ewa Björling, (m) Handelsminister, och Leg. tandläkare Nicke Björling
Statsrådet Tobias Krantz, (fp) Högskole- och forskningsminister, och Fru Anna Grönlund Krantz

Sametingets ordförande


Sametingets ordförande Stefan Mikaelsson

Statssekreterare


Statssekreterare HG Wessberg, Statsrådsberedningen, och Leg. läkare Marianne Reimers-Wessberg
Statssekreterare Gustaf Lind, Statsrådsberedningen, och Agronom Charlotta Lind
Statssekreterare Magnus G. Graner, Justitiedepartementet., och Fru Susanne Graner
Statssekreterare Hans Lindblad, Finansdepartementet., och Distriktsläkare Agnetha Lindblad

Fv. talmän


Fv. Talman Thage G Peterson och Bibliotekarie Marion Peterson
Fv. Talman Fru Birgitta Dahl och Chefredaktör Enn Kokk
Fv. Talman Björn von Sydow och Överläkare Madeleine von Sydow

Fv. statsministrar


Fv. Statsminister Göran Persson och Direktör Anitra Steen

Myndigheter


Ärkebiskop Anders Wejryd och Skolchef Kajsa Wejryd
Regeringsrådet Sten Heckscher, Ordförande i Regeringsrätten, och Lärare Maria Melin
Hovrättspresident Fredrik Wersäll, Svea hovrätt, och Direktör Anna Wersäll
Överbefälhavaren General Sverker Göranson och Leg. Barnmorskan Ann Göranson
Universitetskanslern Professor Anders Flodström och Rektor Barbro Flodström
Justitierådet Marianne Gernandt Lundius, Ordförande i Högsta domstolen, och Advokat
Johan Gernandt
Stadsfullmäktiges ordförande Bo Bladholm, Stockholms Stad, och Fru Rose-Marie Bladholm
Finansborgarrådet Sten Nordin, (m) Stockholms Stad, och Fil. kand. Hanna Hesser Nordin
Biskop Eva Brunne, Stockholms stift, och Komminister Gunilla Lindén
Biskop Antje Jackelén, Lunds Stift, och Kyrkoherde Heinz Jackelén
Domprost Åke Bonnier, Stockholms Domkyrkoförsamling, och Socionom Kristina
Gustafsson Bonnier
Rikspolischef Bengt Svenson, Rikspolisstyrelsen, och Fru Elisabeth Hallqvist
Säkerhetspolischef Anders Danielsson, Säkerhetspolisen, och Fru Malin Gillberg
Länspolismästare Carin Götblad, Länspolismyndigheten i Stockholm, och Professor Erling Bjurström
Rector Magnificus Professor Anders Hallberg, Uppsala universitet, och Tandläkare Gunilla Hallberg
Överkommendanten Generallöjtnant Anders Lindström och Redovisningskonsult Katharina Söderling-Lindström
Generaldirektör Thomas Norell och Fru Lena Forssén
Protokollchefen Ambassadör Herman af Trolle och Ambassadör Ingrid Hjelt af Trolle
                                                                                                                                         

Landshövdingar


Landshövding Per Unckel, Stockholms län, och Ceremonimästare Titti Unckel
Landshövding Lars Bäckström, Västra Götalands län, och Förskollärare Ann-Christin Bäckström
Landshövding Barbro Holmberg, Gävleborgs län
Landshövding Peter Egardt och Lärare Lena Egardt
Landshövding Bo Könberg, Södermanlands län, och Fru Anita Könberg
Landshövding Elisabeth Nilsson och Herr Arne Andersson
Landshövding Lars Engqvist, Jönköpings län, och Fru Gullbritt Engqvist
Landshövding Kristina Alsér, Kronobergs län, och Ingenjör Jan Alsér
Landshövding Sven Lindgren, Styrelseordförande för Civilförsvarsförbundet, och Adjunkt Anna Lindgren
Landshövding Cecilia Schelin Seidegård, Gotlands län
Landshövding Gunvor Engström, Blekinge län, och Direktör Jan Engström
Landshövding Göran Tunhammar, Skåne län, och Jur. kand. Johanna Tunhammar
Landshövding Lars-Erik Lövdén, Hallands län, och Universitetsadjunkt Christina Lövdén
Landshövding Eva Eriksson, Värmlands län, och Företagare Leif Tengroth
Landshövding Rose-Marie Frebran, Örebro län. Middag på Färna, och Arkitekt Hans Gunnar Frebran
Landshövding Ingemar Skogö, Västmanlands län, och Fil. kand. Ingrid Skogö
Landshövding Maria Norrfalk, Dalarnas län., och Civiljägmästare Björn Lothigius
Landshövding Bo Källstrand, Västernorrlands län, och Distriktssköterska Eva Källstrand
Landshövding Britt Bohlin, Jämtlands län
Landshövding Chris Heister, Västerbottens län
Landshövding Per-Ola Eriksson, Norrbottens län, och Fru Lena Eriksson

Svenskt Näringsliv


Ordförande Signhild Arnegård Hansen, Svenskt Näringsliv, och Direktör Michael Hansen
Direktör Kenneth Bengtsson, ICA Handlarnas AB., och Fru Ann-Kristin Bengtsson

Organisationer


Ordförande Anna Ekström, SACO, och Civilingenjör Lars Ekström
Ordförande Sture Nordh, TCO, och Personalhandläggare Gudrun Nordh
Med dr. h.c. Marcus Storch, Nobelstiftelsens Ordförande, och Fru Gunilla Storch
Förbundsordförande Karin Mattsson Weijber, Riksidrottsförbundet, och Herr Henric Weijber

Kultur, media


Teaterchef Birgitta Svendén och Direktör Thomas Svendén
Kabinettskammarherren Konserthuschef Stefan Forsberg, Stockholms Konserthus, och Fru Els-Marie Forsberg
Direktör Peter Hansson, VD för Göteborgsoperan, och Tandläkare Kristina Hansson
Direktör Eva Hamilton, VD Sveriges Television, och Civilekonom Karl-Johan von Heland
Radiochef Mats Svegfors, VD Sveriges Radio AB, och Lärare Rigmor Svegfors
Chefredaktör Thomas Peterssohn, TT, och Redaktör Sara Peterssohn
Direktör Jan Scherman, TV4, och Fru Margareta Scherman
Chefredaktör Lena K. Samuelsson Silow, Svenska Dagbladet, och Redaktionschef Niklas Silow
Chefredaktör Gunilla Herlitz, Dagens Nyheter
Chefredaktör Jan Helin, Aftonbladet, och Jurist Charlotte Helin
Chefredaktör Thomas Mattsson, Expressen, och Fru Annika Lund
Överintendenten Professor Solfrid Söderlind, Nationalmuseum
Journalist Susanna Popova och Redaktör Johan Hakelius
Filmregissör Gregor Nowinski och Leg. läkare Joanna Nowinski
Chefredaktör Peter Hjörne, Göteborgs-Posten, och Konstnärlig rådgivare Karin Tufvesson Hjörne
Chefredaktör Daniel Sandström, Sydsvenska Dagbladet, och Informationschef Malin Sandström
Chefredaktör Peter Fellman, Dagens Industri, och Fru Carina Fellman
Journalist Karin Thunberg, Svenska Dagbladet
Redaktör Cecilia Jacobsson, Dagens Nyheter
Redaktör Bengt Hansell, Sveriges Radio
Journalist Britt-Marie Mattsson, Göteborgs-Posten
Journalist Katarina Tornborg, Sydsvenska Dagbladet
Journalist Christina Magnergård-Bjers, TT
Journalist Johan T Lindvall, Expressen
Journalist Camilla Spjut-Palve, Svensk Damtidning
Journalist Igor Gedilaghine, AFP
Journalist Louise Nordström, Associated Press
Journalist Simon Johnson, Thomson Reuters
Journalist Odd-Inge Skjaevesland, Aftenposten
Journalist Thomas Heine, Jyllandsposten
Journalist Anna-Liina Kauhanen, Helsingin Sanomat
Journalist Megumi Yamaguchi, Kyodo News
Journalist Anneli Wikström, Metro
Journalist Annika Ahlefelt, Kyrkans Tidning
Journalist Henrik Huldschiner, Dagens Industri
Journalist Ebba von Sydow, Sveriges Television
Journalist Jenny Alexandersson, Aftonbladet

Kungl. Akademier m.fl


Ständige sekreteraren Professor Peter Englund, Svenska Akademien, och Fil mag Josefin Englund
Ständige sekreteraren Professor Gunnar Öquist, Kungl. Vetenskapsakademien, och Fru Gunvor Öquist
Professor Gunnel Engwall, Preses Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien
Professor Sara von Arnold, Preses, Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien
Preses Ulla Fries, Kungl Akademien för de Fria Konsterna, och Dr. Tor-Göran Henriksson
Hovkapellmästaren Professor Kjell Ingebretsen, Preses, Kungl. Musikaliska Akademien, och Musikdirektör Elisabeth Ingebretsen
Professor Bo Huldt, Styresman, Kungl. Krigsvetenskapsakademien

Beskyddarskap


Direktören Ph. D. h.c Lena M. Lindén, Nordens Ark
Professor Johnny Ludvigsson, Ordf. Barndiabetesfonden
Biståndschef Christer Åkesson, Svenska Kyrkans Internationella Arbete (Lutherhjälpen)
Kanslichef Siw Dreber, Radiohjäpen, Victoriafonden
Direktör Magnus N:son Engelbäck, Förbundet Ung Företagsamhet
Verksamhetschef Kennet Fröjd, Svenskt Utvecklingscentrum för Handikappidrott
Rikslottachef Annette Rihagen, Riksförbundet Sveriges lottakårer, och Direktör Thord Axelsson
Förbundsordförande Agnetha Mbuyamba, Riksförbundet för Rörelsehindrade Barn och Ungdomar
Styrelseordförande Friherre Johan Nordenfalk, Ordf. Samfundet Nordiska museet och Skansens Vänner, och Friherrinnan Anna Lena Nordenfalk
Professor Lars Olson, Ordförande i Karolinska Institutets Nobelförsamling

Övriga


Hans och Carola Rhodin
Cecilia Herman-Nilsson
Gerda Johansson
Thesy Burenstam Linder
Herman och Birgitta Lindqvist
Dick Harrison och Katarina Lindbergh
Tommy och Anna Möller
Peter och Lena Wallensteen
Thomas Ohlson och Liana Lopez
Antonia Axelson Johnson och Göran Ennerfelt
Mats Jansson och Karin Orehag-Jansson
Bernt och Charlotte Magnusson
Jacob Wallenberg och Annika Levin
Marcus Wallenberg och Fanny Sachs
Melker och Kerstin Schörling
Fredrik och Anne-Marie Lundberg
Bertil och Lisbeth Hult
Sverker och Monica Martin-Löf
Peter Wallenberg jr och Katarina Ozolins
Leif och Eva Johansson
Cristina Stenbeck och Alex Fitzgibbons
Dan Sten Olsson och Jane Olsson Thorburn
Gustaf och Ulla-Britt Sjökvist
Yvonne Selin Lindgren
Ulla-Britta Wahlberg
Kerstin Johansson
Ann-Charlott Fällman
Hannelore Sjöblom
Lars G och Katarina Malmer
Claes och Michaela Kalborg
Elsa och Mats Victorin
Lena Ahlström
Sophie Tolstoy Regen
Jimmy Meurling
Peggy och Jan Bruzelius
Jan och Kerstin Eliasson
Håkan Norelius
Roderick Martin
Malena Ernman och Svante Thunberg
Martin och Karin Fröst
Helen Sjöholm-Granditsky och David Granditsky
Lisa Nilsson och Niklas Medin
Peter Jöback och Oscar Nilsson
Per och Åsa Gessle
Ingrid Backlund
Bertil Kallner

Personliga vänner


Herr Johan Beckman och Hovdamen Fru Eliane de Gunzburg Beckman
Grevinnan Beck-Friis
Kabinettssekreterare Frank Belfrage och Inredningsarkitekt Helena Belfrage
Leg. läkare Michaël Berglund och Fil. kand. Caroline Berglund
Direktör Hans Eric Brodin och Fru Eva Benita Brodin
Friherre Carl de Geer och Friherrinnan Christina de Geer
Ambassadör Ulf Dinkelspiel och Studiehandledaren Fru Louise Dinkelspiel
Enhetschef Marianne von der Esch
Direktör Sven Philip Sörensen och Fru Marie-Louise Sörensen
Direktör Anders Lettström och Fru Christina Lettström
Fartygschef Bertil Nordström
Fru Agneta Kreuger och Direktör Lars Abrahamson
Direktör Jan Öhrvall och Fotograf Gunilla Öhrvall
Styrelseordförande Stefan Persson, H&M AB, och Fru Denise Persson
Fru Annika Kahm
Friherre Gustaf Banér och Friherrinnan Agneta Banér
Fröken Christina Banér
Dr. Dr. eh. Achim Middelschulte och Frau Beate Middelschulte
Herr J. Christer Elfverson
Fru Signe von der Esch
Mr. Gilbert E. Kaplan och Mrs. Lena Kaplan

Brudparets personliga vänner


Dr. Constantin Beier och Dr. Amelie Beier Middelschulte
Herr Michael Broms och Jur. kand. Anna Jussil Broms
Mr. Marten Bunnemann och Mrs. Annika Bunnemann
Kapten Christoffer Cederlund och Fru Charlotte Kreuger Cederlund
Friherre Jacob de Geer och Friherrinnan Nicole de Geer
Herr Peder Dinkelspiel och Fru Caroline Dinkelspiel
Herr Niclas Engsäll och Fru Andrea Engsäll
Mrs. Josephine Génetay och Mr. Anderson Zapata Diaz
Herr Marcus Josefsson och Fru Sophie Josefsson
Herr Jesper Nilsson och Fru Caroline Nilsson
Direktör Karl-Johan Persson och Fru Leonie Persson
Herr Gustaf Wiiburg och Fru Rebecka Wiiburg
Herr Patrik Vrbanc och Fru Camilla Vrbanc Vidjeskog
Herr Lars Hellström och Fru Johanna Hellström
Herr Niklas Ek och Fru Anna Ek
Herr Andreas Nylin och Fru Carina Nylin
Direktör Alessandro Catenacci och Fru Susanne Catenacci
Herr Patrik Gummeson och Fru Linda Gummeson
Fil. dr. Jesper Ederth och Leg. läkare Helena Ederth
Herr Oscar Hallberg och Fru Veronica Bångfeldt
Herr Emil Larsson och Fru Therése Danneman
Herr Fredrik Arnander och Fru Jennifer Arnander
Herr Johan Skarborg och Fru Carolina Skarborg
Herr Johan Ericsson och Fru Susanne Ericsson
Herr Lennart Schuss och Fru Mira Schuss
Herr Staffan Svensson och Fru Lena Svensson
Friherre Jan Carl Adelswärd och Friherrinnan Curie Adelswärd
Herr Martin Brunehult Wermelin och Fru Marie Wermelin
Direktör Erik Paulsson, PEAB, och Fru Gunilla Paulsson
Tekn. dr. Robert Andreen och Fru Agnetha Andreen
Direktör Anders Lindberg, JKL Stockholm, och Civilekonom Eva Lindberg
Herr Hans Boman och Fru Marianne Boman
Herr Björn Örås och Fru Bibbi Örås
Generalkonsul Barbro Osher och Herr Bernard Osher
Mr. David M. D. Greenfeld och Mrs. Dorothy Greenfeld
Herr Olof Hällerman och Fru Anna Hällerman
Herr Micael Bindefeld och Herr Nicklas Sigurdsson
Mr. Kelly Anzalone och Mrs. Amanda Anzalone
Mrs. Sara Matson Westover och Mr. James Westover
Dr. Diane Mickley och Dr. Steven Mickley
Styrelseordförande Michael Treschow och Professor Lena Treschow Torell
Musikkompositör Jörgen Elofsson och Fru Christina Elofsson
Professor Christopher Gillberg och Docent Carina Gillberg
Direktör Lars Enochson och Fru Elisabeth Enochson
Fröken Louise Gottlieb och Friherre Gustav Thott

Trossamfund


Biskop Anders Arborelius, Biskop över det Katolska stiftet i Sverige
Överrabbin emeritus Morton H. Narrowe
Imam Abd al Haqq Kielan, Islamska Föreningen
Missionsförståndare Karin Wiborn, Odf. Sveriges Kristna Råd

Corps diplomatique


H.E. the Ambassador André Hombessa, Republiken Kongo, och Mrs. Augustine Hombessa
H.E. the Ambassador Mary Sibusisiwe Mubi, Zimbabwe
H.E. the Ambassador Martin Rivera Gómez, El Salvador, och Mrs. Patricia Guirola de Rivera
H.E. the Ambassador Andrei Grinkevich, Vitryssland, och Mrs. Julia Grinkevich
H.E. the Ambassador Henri Antoine Turpin, Senegal, och Mrs. Virginie Turpin
H.E. the Ambassador Pavlos Anastasiades, Cypern, och Mrs. Maria Anastasiades
H.E. the Ambassador Bernadette Sebage Rathedi, Botswana
H.E. the Ambassador Roberto Betancourt Ruales, Ecuador, och Mrs. Paula Teixeira Guerra de Betancourt
H.E. Prof. Dr. Ambassador Ninoslav D. Stojadinovi, Serbien, och Mrs. Andjelka Stojadinovi
Ambassadör Gudmundur Á. Stefánsson, Island, och Fru Jóna D. Karlsdóttir
H.E. the Ambassador Michal Czy, Polen, och Mrs. Elbieta Czy
H.E. the Ambassador Zohour Alaoui, Marocko, och Mr. Karim Kamal Bernoussi
H.E. the Ambassador Dina Mufti Sid, Etiopien, och Mrs. Lina Kassa Feleke
H.E. the Ambassador Agon Demjaha, Makedonien, och Mrs.Teuta Demjaha
H.E. the Ambassador Pedro Comissário Afonso, Mozambique, och Mrs. Mariana Dava
H.E. the Ambassador Norma Pensado Moreno, Mexico, och Mr. Patricio Montecinos
H.E. the Ambassador Vojislav Šuc, Slovenien, och Mrs. Dragica Šuc
H.E. the Ambassador Theresia Samaria, Namibia, och Mr. Johannes Samaria
Ambassadör Tom Risdahl Jensen, Danmark, och Fru Helle Bundgaard
H.E. the Ambassador Antonino Mena Gonçalves, Brasilien, och Mrs. Elisabeth Mena Gonçalves
H.E. the Ambassador Purity Muhindi, Kenya, och Dr. Keguro Joe Muhindi
H.E. the Ambassador Amiran Kavadze, Georgien, och Mrs. Ia Kavadze
H.E. the Ambassador Remigijus Motuzas, Litauen, och Mrs. Laimut Motuzien
H.E. the Ambassador Enrique Viguera, Spanien, och Mrs. Marta Altolaguirre
H.E. the Ambassador Alar Streimann, Estland, och Mrs. Marika Streimann
H.E. the Ambassador Mr. Sophonia Rapulane Makgetla, Sydafrika, och Dr. Neva Makgetla
H.E. the Ambassador Domingos Culolo, Angola, och Mrs. Deolinda Pedro Culolo
H.E. the Ambassador Andrew J. Mitchell, Storbritannien, och Mrs. Helen Mitchell
H.E. the Ambassador Moses Mojwok Akol, Sudan, och Mrs Suzan John Ayowk Ajang
H.E. the Ambassador Maria Zeneida Collinson, Filipinerna, och Mr. Michael Collinson
H.E. the Ambassador Hernán Massini Ezcurra, Argentina, och Mrs. Silvia Fosabril
H.E. the Ambassador Jacqueline Mukangira, Rwanda, och Mr. Charles Nahayo
H.E. the Ambassador Akira Nakajima, Japan, och Mrs. Keiko Nakajima
H.E. the Ambassador Ruhi Hado, Albanien, och Mrs. Blegina Hado
H.E. the Ambassador Alexandra Volkoff, Kanada
H.E. The Ambassador Done Somvorachit, Laos, och Mrs. Douangchay Somvorachit
H.E. the Ambassador Marc Baptist, Belgien, och Mrs. Myriam Baptist-Devuyst
H.E. the Ambassador Ivan Tzvetkov, Bulgarien, och Mrs. Ira Yaneva
H.E. the Ambassador Kamarudin Mustafa, Malaysia, och Datin Nik Rahua Nik Ab Rahman
H.E. the Ambassador Ranjith P. Jayasooriya, Sri Lanka, och Mrs. Cynthia Jayasooriya
H.E. the Ambassador Joël De Zorzi, Frankrike, och Mrs. Soraya De Zorzi
H.E. Archbishop Emil Paul Tscherrig, Apostolic Nuncio, Heliga Stolen
H.E. the Ambassador Gilbert Chauny de Porturas, Peru, och Mrs. Carmen de Chauny
H.E. the Ambassador Godknows Boladei Igali, Nigeria, och Mrs. Tokoni Igali
H.E. the Ambassador Ri Hui Chol, Nordkorea, och Mrs. Kim Jae Un
H.E. the Ambassador Fernando Molina Girón, Guatemala, och Mrs. Victoria Eugenia Flores de Molina
H.E. the Ambassador José Miguel Cruz, Chile, och Mrs. María Angélica Toledo Arcos
H.E. the Ambassador Abdulrahman Gdaia, Saudiarabien, och H.H. Princess Lubna Z.M. Althunayan Al Saud
H.E. the Ambassador Nasrat El-Assaad, Libanon, och Dr. Ruzica Gasovic
H.E. the Ambassador Cho Hee-yong, Sydkorea, och Mrs. Lee Yang
H.E. the Ambassador Rasoul Eslami, Iran, och Mrs. Fatemeh Eslami
H.E. the Ambassador Darko Zelenika, Bosnien och Herzegovina
H.E. the Ambassador Yevgen Perebyinis, Ukraina, och Mrs. Olha Perebyinis
H.E. the Ambassador Benny Dagan, Israel, och Mrs. Irit Dagan
H.E. the Ambassador Jan Edward Craanen, Nederländerna, och Mrs. Annick Georgelin
H.E. the Ambassador Manuel Vieira Merola, Uruguay, och Mrs. Marta Dieste Friedheim
H.E. the Ambassador Joachim Rücker, Tyskland, och Dr. Ines Kirschner
H.E. the Ambassador Sheikha Najla Al Qassimi, Förenade Arabemiraten
H.E. the Ambassador Nadeem Riyaz, Pakistan, och H.E. the Ambassador Ayesha Riyaz
H.E. the Ambassador Balkrishna Shetty, Indien, och Mrs. Vasundara Shetty
H.E. the Ambassador Rafael Nieto Navia, Colombia, och Mrs. Maria Teresa Loaiza de Nieto
H.E. the Ambassador Vladimir Matek, Kroatien, och Mrs. Cecile Elise Matek
Ambassadör Anne K Lund, Norge, och Herr Erling Magnusson
H.E. the Ambassador Milton René Soto Santiesteban, Bolivia, och Mrs. Lilian Trujillo Bustillo
H.E. the Ambassador Raduta Dana Matache, Rumänien, och Mr. Constantin Matache
H.E. the Ambassador Gabór Szentiványi, Ungern
H.E. the Ambassador Thanarat Thanaputti, Thailand
H.E. the Ambassador Matthew W. Barzun, USA, och Mrs. Brooke Barzun
H.E. the Ambassador Imtiaz Ahmed, Bangladesh, och Mrs. Daisy Ahmed
H.E. the Ambassador Osama Elmagdoub, Egypten, och Mrs. Naglaa Mohamed Essameldin Elzawahry
H.E. the Ambassador Donal Hamill, Irland, och Mrs. Bernadette Hamill
H.E. the Ambassador Ali Al-Nikhailian, Kuwait, och Mrs. Hana'a Yaqoub Yousef Buqammaz
H.E. the Ambassador Igor Neverov, Ryssland, och Mrs. Elena Neverova
H.E. the Ambassador Zergün Korutürk, Turkiet, och H.R. Mr. Selah Korutürk, Ambassador
H.E. the Ambassador Enkhmandakh Baldan, Mongoliet, och Mrs. Oyunbileg Davaasuren
H.E. the Ambassador Fatha Mahraz, Algeriet, och Mrs. Wahiba Mahraz
H.E. the Ambassador Paul Stephens, Australien, och Mrs. Christina Marie Stephens
H.E. the Ambassador Dr. Ulrike Tilly, Österrike, och Dr. Antonio Núñez y García-Saúco
H.E. the Ambassador Lulzim Peci, Kosovo, och Mrs. Ana Bernaldo De Quiros
Ambassadör Markus Lyra, Finland, och Fru Iris Lyra
H.E. the Ambassador Maija Manika, Lettland
H.E. the Ambassador Nguyen Duc Hoa, Vietnam, och Mrs. Tran Nguyen Anh Thu
H.E. the Ambassador Ms. Anne Luzongo Mtamboh, Zambia.
H.E. the Ambassador Kurt Höchner, Schweiz, och Mrs. Gila Höchner
H.E. the Ambassador Angelo Persiani, Italien, och Mrs. Lisette Ingo
H.E. the Ambassador Ricardo Quintero, Panama., och Mrs. Alejandra Alemán

Chargé d'affaires a.i.


Chargé d'affaires en pied Mrs. Emna Abbes, Tunisien
Chargé d'affaires a.i. Mr. Henri Mbayahe Ndungo, Demokratiska Republiken Kongo, och Mrs. Alexandrine Kaswera Mushenzi
Chargé d'affaires a.i. Mrs. Nory de las Mercedes Madera Almeida, Kuba, och Mr. Pedro Luis Lopez Fernandez
Chargé d'affaires a.i. Mr. Yonas Manna Bairu, Eritrea, och Mrs. Negisti Negasi
Chargé d'affaires a.i. Mr. Georgios Arnaoutis,, Grekland, och Mrs. Nikoletta Aktipis
Chargé d'affaires a.i. Ms. Claudina Maria Martinez Argueta, Honduras
Chargé d'affaires a.i. Mr. Elmar Iwan Lubis, Indonesien, och Mrs. Dini Ariyani Lubis
Chargé d'affaires a.i. Dr. Abdelmagid A. Buzrigh, Libyen, och Mrs. Bahira N. Abushwereb
Chargé d'affaires a.i. Mrs. Tatiana Molcean, Moldavien, och Mr. Alexandru Molcean
Chargé d'affaires a.i. Mr. Francisco Ramón Chavarria, Nicaragua, och Mrs. Birgitta Persson
Chargé d'affaires a.i. Mr. José Carlos Serafino, Portugal
Chargé d'affaires a.i. Ms. Victoria Mwakasege, Tanzania
Chargé d'affaires a.i. Mrs. Zulima Rojas Mavares, Venezuela, och Mr. Constantino Fernandez Lopez
Chargé d'affaires a.i. Mr. L'ubomir Cano, Slovakien, och Mrs. Silvia Canova
Chargé d'affaires a.i. Mr. Wang Jianzhou, Kina, och Mrs. Sun Yaling
Chargé d'affaires a.i. Mrs. Hanadi Kabour, Syrien, och Mr. Eyad Fatal
Chargé d'affaires a.i. Mr. Nicholas Hugh Markwell, Nya Zeeland, och Ms. Rachel Jeanette Prebble
Chargé d'affaires a.i. Mr. Faris Al-Quaseer, Irak
Chargé d'affaires a.i. Mr. Ludek Stavinoha, Tjeckien, och Mrs. Jitka Stavinohová
Chargé d'affaires a.i. Mr. Yves Mely Sandja, Demokratiska Republiken Congo