De personer som arbetar åt den kungliga familjenkallas Hovet.Hovet ska också visa och berätta om
allt som har med Kungen att göra.
Ett valspråk är en kort mening på några få ord,
som talar om vad en person vill och hur personen tänker.
Kungens valspråk är För Sverige - i tiden.
Med det menar Kungen att han vill arbeta
för Sverige på ett sätt som passar just vår tid.
Så ska också Hovet arbeta.
Hovet består av många olika slags avdelningar.
Riksmarskalksämbetet
Riksmarskalken Svante Lindqvist
är chef för Riksmarskalksämbetet.

Han har ansvar för samarbetetmed riksdag och regering.Han har ett kansli till sin hjälp,som har hand om sådant som har med lagar och regler att göra.Det kan handla om att ge tillståndoch om hur bilder på Kungen och den kungliga kronanfår användas. Kansliet ger också tillstånd till forskaresom vill studera gamla papper och bilder. Cirka 200 personer är fast anställda vid Hovet.Det är lite fler kvinnor än män.Dessutom arbetar extra personal på middagar,under sommaren och med att visa slottet. InformationsavdelningenSköter alla kontakter med tidningar, tv och radio.De svarar på frågor från tidningar, forskareoch folk om Kungens planer och om slotten.Avdelningen har också hand omHovets webbplats.
Avdelningen ordnar möten för tidningar och tvvid statsbesök och på resor till andra länder. Avdelningen hjälper ofta dem som ordnarstora möten, utställningar och besökdär Kungafamiljen kommer att vara med. Riksmarskalksämbetet sköter och visar Riddarholmskyrkan.De föreslår personer som ska få ett särskilt arbete,de föreslår hur pengar från staten ska användasoch de föreslår vilka som ska få medaljer. HovmarskalksämbetetHovmarskalksämbetet har ansvar förKungafamiljens olika arbetsuppgifter,till exempel olika slags besök,middagar och högtidliga fester.Förste hovmarskalken är chef för hovmarskalksämbetet.
Kungahuset har flera hundra uppdrag varje år.Hovmarskalksämbetet tar emot alla inbjudningar.Kungaparet och Kronprinsessan är med på mötendå man planerar arbetet. Drottningens hovstat sköter hushålletpå Stockholms slott.Fatburen sköter tvätt och allt linne,
till exempel dukar och handdukar.
CeremonistatenAnsvarar för hur statsbesök, middagar, dop, bröllopoch begravningar ska ordnas,så att de blir högtidliga på ett riktigt sätt.Överceremonimästare, ceremonimästare, kabinettskammarherraroch kammarherrar arbetar vid sådana tillfällen.Det är människor som också har andra viktiga arbeteni samhället.