Sveriges Kungahus

Engagemang

060521 Kungen besöker Gärdet när scouter städar i naturen. FREDRIK SANDBERG SCANPIX

Kungen besöker en scoutgrupp i maj 2006 som städar i naturen runt Gärdet. Foto: Fredrik Sandberg/Scanpix

Natur och miljö


Kung Carl Gustaf är mycket engagerad i natur- och miljöfrågor. Han har breda kunskaper inom båda dessa områden.

Kungen har tagit initiativet till Kung Carl Gustafs Miljötävlan och till ”Royal Colloquium”, ett internationellt miljösymposium, som hålls i Sverige med inbjudna deltagare från olika delar av världen.

Kungen är sedan 1988 ordförande i den svenska organisationen av Världsnaturfonden WWF.

Scoutrörelsen

 
Scoutrörelsen har intresserat Kungen sedan barndomen. Han blev vargunge med namnet Mowgli 1955 och scout 1958.

Ett av dåvarande Kronprinsens första officiella uppdrag var när han i tioårsåldern, deltog i ett scoutläger i Sverige. Kungen har sedan dess ofta deltagit i scoutaktiviteter av olika slag både i Sverige och utomlands.

Kung Carl Gustaf är Förste hedersledamot i Svenska Scoutförbundet, hedersmedlem i Svenska Scoutrådet och sedan 1977 hedersordförande i World Scout Foundation.

Teknik


Under senare år har Kungen rest med Royal Technology Mission i regi av Ingenjörsvetenskapsakademien, IVA. Syftet har varit att studera teknologiskt och industriellt kunnande samt stimulera samarbete inom dessa områden, bland annat i Japan, Italien, Storbritannien, USA, Sydkorea, Sydafrika, Brasilien och Indien.